Lahjaksi laatua

Onko sielläkin meneillään kuumeiset joululahjamietinnät? Jokajouluinen pohdinnanaihe: mitä antaa lahjaksi läheisille? Tässä(kään) asiassa määrä ei varmastikaan korvaa laatua eli ajattelisin, että parempi yksi-kaksi laadukasta, toivottua ja aikaa kestävää lahjaa kuin kymmenen sinnepäin. Indiedaysin ja Artekin yhteistyökampanjaan lähdin mukaan juurikin joululahjavinkkejä metsästämään ja kokosin niitä teille tähän postaukseen. Joulunahan täytyy muistaa myös itseään eli lahjavinkkejä voi tiirailla silläkin silmällä ;)

Nimestä Artek mieleeni tulee heti erinäisiä klassikkotuotteita, jotka toimivat vuosikymmenestä toiseen ja aina sukupolvelta toiselle. Kyseiset tuotteet saattavat olla hieman arvokkaampia, mutta kimppalahjatkin on oiva keksintö! Ja itselleenhän voi ostaa joululahjaksi jotain hieman tyyriimpääkin, joka jää joulupukin toivelistaan kirjaamatta…

Muistan aina, miten ensimmäisenä jouluna tässä kodissamme sain mieheltä joululahjaksi valkoisen Artekin Kanto-lehti-/takkapuutelineen. Se on niin kaunis, etten ole raaskinut antaa sitä takkapuukäyttöön, mutta lehtitelineenä se on ollut käytössä siitä lähtien. Kauniiksi klassikoiksi miellän Alvar Aallon suunnittelemista tuotteista myöskin 406 nojatuolin, 611 tuolin sekä ritiläpenkin! Poikamme huoneessa näkisin joskus tulevaisuudessa enemmän kuin mielelläni Aallon lasten jakkarat NE60 matalan pöydän kera. Ja mihin tilaan nyt ei riippuvalaisin A331 eli tuttavallisemmin Mehiläispesä sopisi! Tuo kyseinen kaunotar onkin parhaillaan matkalla miehen vanhempien kotiin, täytyykin sitten heti käydä sitä siellä ihastelemassa!

artek

Pienemmän budjetin lahjojakin löytyy ja niitä kokosin tähän seuraavaan kollaasiin. Näistäkin ottaisin jokaisen avosylin vastaan! Tykkään siitä, että näissä yhdistyy sekä estetiikka että käytännöllisyys mitä parhaimmalla mahdollisella tavalla. Keittiössä tarvitaan aina keittiöpyyhkeitä (H55 on kivan simppeli), patalappuja (Siena-kuosi toimii aina!), tarjottimia (voi olla vaikka keittiöpyyhkeen kanssa samaa sarjaa) sekä servettejä! Mm. noita yhdistelemällä saa kasaan kivan pienen joulumuistamisen. Sisustamisen ja mustavalkoisen ystävänä iskin heti silmäni myöskin Siena-tyynynpäälliseen, ihanan raikas! Lastenhuoneen seinälle piristystä toisi värikäs Jakkara-juliste ja mahdollisesti Paimio-tuolista haaveileva voisi ensialkuun ihastella tuolia kehystetyn Paimio-julisteen muodossa.

artek-001

Joulu lomineen loppuu valitettavasti aikanaan, mutta millä saada uutta potkua tammikuun arkirutiineihin? Ehkä päivittämällä kotitoimistoa ihanilla joululahjoilla! A110, tunnetummin Käsikranaatti, piristää työpisteen kuin työpisteen! Seinälle mustiin, ohuisiin kehyksiin sopii paremmin kuin hyvin julisteversio Mehiläispesästä ja vieressä hyllyllä (seinähylly 112B) pysyvät kauniit Outline Collection -muistikirjat hyvässä järjestyksessä. Joskus koti kaipaa isompaakin päivitystä ja paikallaan on jokin uusi huonekaluhankinta. Ilmari Tapiovaaran Kiki-lepotuoli sopii moneen tyyliin ja tilaan – myös kotitoimistoon! Viereen sivupöydälle pari Siena-lasinalusta taukojen kahvi- ja naposteluhetkiä varten. Myös iPadia voi säilyttää sekä kuljettaa mukanaan tyylikkäästi H55-suojapussissa.

artek

Kirsikkana kakun päällä vielä lukijakilpailu! Kilpailun palkintona on 100 euron Artek-lahjakortti. Jotta osallistut kilpailuun, sinun tulee linkittää oma Artek-suosikkituotteesi tämän postauksen kommenttiboxiin. Ethän unohda tuotelinkkiä vastauksestasi! Kaikki tuotteet löydät täältä. Voit samalla perustella, mikä valitsemassasi tuotteessa hurmasi sinut! Kilpailuaikaa on aina 7.12.2015 klo 12 saakka. KILPAILU ON PÄÄTTYNYT. Muista jättää itsestäsi nimimerkin lisäksi sähköpostiosoite sille varatulle riville, jotta tavoitan sinut vaivatta mahdollisen voiton osuessa kohdallesi. Onnea kisaan!

(Tuotekuvat lainattu Artek.)

Comments

  1. Suffeliini
    3.12.2015 / 23:12

    ww.artek.fi/fi/products/abc_collection/286 Tuota tyynyä olen pitkään haikaillut! :)

  2. Ellunen
    4.12.2015 / 01:00

    http://www.artek.fi/fi/products/other/54
    Kanto-teline on suosikkini <3 Tuskin minäkään siinä raaskisin takkapuita kuljettaa, mutta juurikin lehtitelineenä ja vaikka sellaisenaankin se menisi <3

  3. Jenni
    4.12.2015 / 09:36

    http://www.artek.fi/fi/products/other/54

    Lehti-/takkapuuteline nousi heti suosikiksi, väriltään valkoinen. Tyylikäs ja moderni muotoilu, tulisi heti tarpeeseen :)Juuri omakotitaloon muuttaneena hankintalistalla on vielä mm. takkupuuteline, joten siihen tarkoitukseen tuon ottaisin.

  4. Fleur de coton
    4.12.2015 / 10:21

    Artek-fanina täältä löytyy jo Paimio-tuolia, pino jakkaroita, vintage-tarjoiluvaunu valkoisella kaakelilla ja ihanan ihania Artek-julisteita,sekä lastenhuoneesta laminaattipöytä ja lasten tuolit mutta haaveissa on pitkään ollut kantoteline, takkapuille sen soisin… http://www.artek.fi/fi/products/other/54

  5. Millat
    4.12.2015 / 22:05

    Voi miten täydellinen joululahja itselle tämän arvonnan voitto olisikaan. Suosikkia niin monesta kauniista on vaikea valita, mutta tälle tuolille löytyisi heti meidän pöydän äärestä paikka.
    http://www.artek.fi/fi/products/chairs/46

  6. Miau
    5.12.2015 / 13:31

    Yhtä on niin vaikea valita… Mutta yksi kestosuosikki on tämä http://www.artek.fi/fi/products/tables/77 eli klassikko tarjoiluvaunu! Myös valaisin kokoelmaa voisi kasvattaa tuolla summalla, juuri kotiutettiin pari TW003 valaisinta

    PS. iPadilla blogisi on jo pitkään näkynyt hyvin pienenä ja outona, en tiedä johtuuko vain Ipadistani, mutta muissa blogeissa ei tällaista ole ollut. Lisäksi Bloglovinin lukulistalle tulee blogisi nimellä selvästi roskapostipostauksia, englanniksi. En tiedä pystytkö tekemään asialle jotain? En tietenkään ole niitä postauksia uskaltanut avata.

      • Nimetön
        29.12.2015 / 20:41

        Hei,

        Ongelma on korjautunut! En edes huomannut missä vaiheessa, kun kaikki on toiminut hyvin. Mukavia vuoden viimeisiä päiviä ja onnea tulevalle vuodelle.

        • 30.12.2015 / 20:10

          Hyvä kuulla! Meidän IT-tyyppi sanoi, että todennäköisesti johtui jostain iPadin omasta näytön sovittelusta. Että miten näkyy mainokset ja palstatila.
          Hyvää uutta vuotta sinullekin! :)

  7. Minna
    5.12.2015 / 15:33

    Kiki-lepotuoli on minulle uusi tuttavuus, tosi kaunis kaikessa yksinkertaisuudessaan!

  8. Vaaleenmusta
    6.12.2015 / 13:01

    Voi mikä valinnan vaikeus! Kiki-tuoli, tarjoiluvaunu, seinähylly, joku valaisimista…. Kenelle ei Artekin tuotteista kelpaisi mikä vaan?! Päädyin kuitenkin että aloittaisin jakkaralla http://www.artek.fi/fi/products/chairs/128 jotta tänä jouluna kukaan ei satuttaisi itseään rikkomalla vanhaa pinnatuolia ja pyllähtämällä… kuten viime jouluna :D Taisimme syödä liikaa.

  9. Suvi
    6.12.2015 / 16:51

    http://www.artek.fi/fi/products/lighting/126

    Tuo mehiläispesä on kyllä nyt alkanut viehättää. Ikinä en ole sitä luonnossa tainnut nähdä mutta olen miettinyt sopisiko se meidän olohuoneeseemme johon kaipailisin riippuvaa kattovalaisinta :)

  10. 6.12.2015 / 23:40

    Olen suuri Artekin fanittaja :) Seuraavaksi ehdottomasti ottaisin kotiini Mehiläispesän :)

  11. Suski
    6.12.2015 / 23:46

    Vaikea valinta tosiaan… Valaisimet ovat kuitenkin lähellä sydäntäni ja Kultakello on yksi kauneimmista minkä tiedän! Joten se olisi valintani :) http://www.artek.fi/fi/products/lighting/144

  12. 7.12.2015 / 09:55

    Sopii moneen tilaan ja tyyliin